To viktige endringer for din sikkerhet

Postet av Bergen Rideklubb - Ridning den 10. jan 2012

 Kravet til sikkerhetsvest og alder endres

Oppblåsbar sikkerhetsvest er snart ikke lenger et alternativ til den tradisjonelle sikkerhetsvesten. Og aldersgrensen for bruk av vest utvides.

Der det rides med sikkerhetsvest, skal denne oppfylle kravene til og tydelig være merket med følgende standarder: Enten 1) CE og EN 13158-20XX, eller 2) CE og EN 13158-20XX og Beta 20XX Niveau 3. Sistnevnte, med Beta 3 testing, er et krav innen feltrittsporten.

Fra 1. mars 2012 utvides kravet om bruk av sikkerhetsvest til fylte 18 år, og oppblåsbare vester i konkurransesammenheng tillates kun brukt sammen med tradisjonell CE-merket vest der det er krav om sikkerhetsvest. Reglementsendringene er en konsekvens av at Norges Rytterforbund (NRYF) retter seg etter FEI sine regler.

- Det finnes ingen godkjent standard for oppblåsbare vester annet enn som redningsvest i vann, sier Carsten Sørlie, leder Sport og Organisasjon i NRYF.
- Oppblåsbare vester alene vil ikke være tillatt der det er krav om sikkerhetsvest, altså ved sprangridning og stevner i hht KR II, sprangreglementets paragraf 256 - 1.4. De oppblåsbare vestene kan benyttes i tillegg til tradisjonell sikkerhetsvest, men ikke som erstatning for denne.

Ifølge konkurransereglementet er ryttere under 18 år i kraft av seg selv ikke ansvarlig person på stevner, og det påhviler derfor ansvarlig person å se til at reglementsendringen følges.

 


Logg inn for å skrive en kommentar.